W 2023 r. egzamin maturalny w Formule 2015 jest przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych określonych w załączniku do rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 01 sierpnia
2022 r. (Dz.U. poz. 1698) oraz sprawdza, w jakim stopniu absolwent spełnia te wymagania.
W 2023 r. egzamin maturalny w Formule 2023 jest przeprowadzany na podstawie wymagań
egzaminacyjnych określonych w załączniku do rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki
z dnia 10 czerwca 2022 r. (Dz.U. poz. 1246) oraz sprawdza, w jakim stopniu absolwent spełnia te wymagania.
Sposób organizacji i przeprowadzania egzaminu maturalnego w 2023 r. może zostać zmodyfikowany, jeżeli będzie to konieczne ze względu zapewnienia bezpieczeństwa sanitarnego w związku z COVID-19.
W 2023 r. do egzaminu maturalnego w Formule 2015 przystępują po raz pierwszy osoby, które:
W 2023 r. do egzaminu maturalnego w Formule 2023 przystępują po raz pierwszy osoby, które:
Egzamin maturalny jest przeprowadzany jeden raz w ciągu roku szkolnego – w okresie od maja do sierpnia,
w terminie głównym, dodatkowym i poprawkowy określonych w komunikacie o harmonogramie.
Egzamin maturalny jest przeprowadzany z przedmiotów obowiązkowych oraz przedmiotów dodatkowych
i w 2023 r. składa się z części ustnej oraz części pisemnej.
Egzamin maturalny z języka obcego nowożytnego jako przedmiotu dodatkowego, może być zdawany tylko w części pisemnej albo w części pisemnej i w części ustnej z tego samego języka.
Dla egzaminu maturalnego w części ustnej z przedmiotów dodatkowych nie określa się poziomu egzaminu
(z wyjątkiem języków obcych nowożytnych)
Jeżeli w 2023 r. przystępujesz do egzaminu maturalnego po raz pierwszy, musisz przystąpić do części pisemnej egzaminu z:
Wyboru dokonujesz spośród następujących przedmiotów:
Absolwent zdał egzamin maturalny, jeśli z każdego z przedmiotów obowiązkowych w części ustnej oraz w części pisemnej otrzymał co najmniej 30% punktów możliwych do uzyskania oraz przystąpił do części pisemnej egzaminu maturalnego z co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego.
W 2023 r. absolwent, który skorzystał z uprawnień wynikających z posiadania dokumentów potwierdzających kwalifikacje zawodowe w zawodzie nauczanym na poziomie technika – pkt 4.1., zdał egzamin maturalny, jeśli
z każdego z przedmiotów obowiązkowych w części ustnej oraz w części pisemnej otrzymał co najmniej 30% punktów możliwych do uzyskania.
Absolwent, który nie otrzymał co najmniej 30% punktów możliwych do uzyskania z jednego lub więcej przedmiotów obowiązkowych w części ustnej lub w części pisemnej lub nie przystąpił do części pisemnej egzaminu maturalnego z co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego (z wyjątkiem absolwenta, o którym mowa w pkt 4.1. lub któremu:
1) unieważniono egzamin z danego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej, lub
2) unieważniono egzamin w części pisemnej z przedmiotu dodatkowego, przy czym był to jedyny egzamin w części pisemnej z przedmiotu dodatkowego, do którego przystąpił, lub
3) unieważniono wszystkie egzaminy w części pisemnej z przedmiotów dodatkowych, do których przystąpił.
Jeżeli zdający nie zda któregokolwiek egzaminu z przedmiotu obowiązkowego w części ustnej,
nie powinien rezygnować z przystępowania do kolejnych egzaminów w tej samej sesji, zgodnie
z określonym harmonogramem.
Świadectwa dojrzałości, aneksy do świadectw dojrzałości i zaświadczenia o wynikach egzaminu maturalnego okręgowa komisja egzaminacyjna przekazuje dyrektorowi szkoły, w której absolwent zdawał egzamin maturalny – 07.07.2023 r., a 08.09.2023 r. dla absolwentów, którzy przystępowali do egzaminu maturalnego w terminie poprawkowym.
– uczniów objętych pomocą psychologiczno-pedagogiczną w szkole ze względu na trudności adaptacyjne związane z wcześniejszym kształceniem za granicą, zaburzenia komunikacji językowej lub sytuację kryzysową lub traumatyczną
– cudzoziemców, którym ograniczona znajomość języka polskiego utrudnia zrozumienie czytanego tekstu
– uczniów – obywateli Ukrainy oraz absolwentów – obywateli Ukrainy.
– przewodniczący zespołu egzaminacyjnego przerywa i unieważnia temu absolwentowi egzamin maturalny
z danego przedmiotu w części ustnej lub części pisemnej
Egzamin maturalny z każdego przedmiotu obowiązkowego i przedmiotu dodatkowego na danym poziomie, zarówno w części ustnej, jak i w części pisemnej jest odpłatny dla absolwentów, którzy:
– Opłata za egzamin maturalny z każdego przedmiotu obowiązkowego i przedmiotu dodatkowego, zarówno w części ustnej, jak i w części pisemnej, na danym poziomie, wynosi 50 zł brutto.
– Opłatę za egzamin maturalny wnosi się w terminie od 1 stycznia 2023 r. do 7 marca 2023 r. na rachunek bankowy wskazany przez dyrektora właściwej okręgowej komisji egzaminacyjnej. Niewniesienie w tym terminie opłaty
za egzamin maturalny skutkuje brakiem możliwości przystąpienia do tego egzaminu.
– Obowiązek sprawdzenia, czy za dany egzamin należy wnieść opłatę, spoczywa na absolwencie! W przypadku wątpliwości prosimy o kontakt z dyrektorem szkoły lub właściwą okręgową komisją egzaminacyjną.
– Opłata za egzamin maturalny nie podlega zwrotowi w razie rezygnacji z przystąpienia do egzaminu bądź nieprzystąpienia do egzaminu.
– Dowód wniesienia opłaty absolwent składa dyrektorowi okręgowej komisji egzaminacyjnej w terminie
od 1 stycznia 2023 r. do 7 marca 2023 r. Kopię dowodu wniesienia opłaty absolwent składa w tym samym terminie dyrektorowi szkoły, w której składa deklarację.
– W szczególnych przypadkach losowych lub zdrowotnych dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej w porozumieniu z dyrektorem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, na udokumentowany wniosek absolwenta, może wyrazić zgodę na wniesienie przez absolwenta opłaty za przystąpienie do egzaminu maturalnego z danego przedmiotu lub przedmiotów po 7 marca 2023 r., jednakże nie później niż do 31 marca 2023 r.
– właściwej formuły egzaminu – Formuły 2015;
– z właściwego przedmiotu;
– na właściwym poziomie (formuła egzaminu, nazwa przedmiotu i poziom są wydrukowane na stronie tytułowej arkusza oraz na ostatniej stronie arkusza);
– we właściwej formie – symbol arkusza (wydrukowany czerwoną czcionką na stronie tytułowej) musi się zgadzać
z symbolem arkusza (np. „100”, „200”) wydrukowanym na przekazanych zdającemu naklejkach
– zapisanie numeru PESEL na stronie tytułowej arkusza oraz na karcie odpowiedzi
– przyklejenie naklejki z kodem na stronie tytułowej arkusza oraz na karcie odpowiedzi.
ł) informuje zdających o konsekwencjach związanych ze złamaniem zasad, o których mowa w pkt 18.6.k i 18.6.l.,
tj. możliwości unieważnienia egzaminu z danego przedmiotu.
W przypadku niezgodności kodu arkusza na naklejce i na stronie tytułowej arkusza, przewodniczący zespołu nadzorującego sprawdza, czy danemu zdającemu wydany został arkusz w odpowiedniej formie. Jeżeli zdający otrzymał właściwy arkusz (np. E***-200), a błąd występuje na naklejce (np. wydrukowany jest na niej kod E***-400) – naklejkę należy nakleić, przekreślić na niej błędny kod i wpisać właściwy, a zaistniałą nieprawidłowość odnotować w protokole. Jeżeli zdający otrzymał niewłaściwy arkusz – należy wydać mu arkusz we właściwej formie.
(a) z matematyki na poziomie podstawowym oraz (b) z języków obcych nowożytnych na wszystkich poziomach – dodatkowo przypomina zdającym o obowiązku przeniesienia odpowiedzi na kartę odpowiedzi.
Odpowiedź zaznaczona przez zdającego na karcie odpowiedzi jest ostateczna, niezależnie od odpowiedzi zaznaczonej w arkuszu.
język polski
Część ustna egzaminu maturalnego z języka polskiego w Formule 2015 jest przeprowadzana z wykorzystaniem zadań egzaminacyjnych. Treść zadań nie jest jawna. Zadanie zawiera tekst literacki lub jego fragment albo inny tekst kultury, w tym materiał ikonograficzny, lub jego fragment.
– w czasie trwania egzaminu zdający nie może korzystać ze słowników i innych pomocy.
język obcy nowożytny
Część ustna egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego w Formule 2015 jest przeprowadzana
z wykorzystaniem zestawów zadań.
Każdy zestaw w Formule 2015 składa się z rozmowy wstępnej (tylko w zestawie dla egzaminującego) oraz trzech zadań:
– zadanie 1. – rozmowa z odgrywaniem roli
– zadanie 2. – opis osoby / miejsca / wydarzenia oraz odpowiedzi na trzy pytania
– zadanie 3. – wypowiedź na podstawie materiału stymulującego i odpowiedzi na dwa pytania.
Treść zadań nie jest jawna.