Otwarte Wykłady Ekonomiczne
W dniach 21.02.2023 oraz 07.03.2023 uczniowie technik budownictwa oraz technik spedytor wraz z nauczycielem panią Ewą Boryczko wzięli udział w Otwartych Wykładach Ekonomicznych online na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego.
Pierwszy wykład poprowadziła dr hab. Anna Blajer-Gołębiewska na temat: „Jak sprawiedliwie podzielić tort, czyli teoria gier koalicyjnych w ekonomii”. Moderatorem spotkania był dr hab. Leszek Czerwonka, prof. UG. W trakcie wykładu młodzież dowiedziała się:
- Jakie są metody podejmowania wspólnych decyzji?
- Czy wyniki wyborów zależą od metody głosowania?
- Jak określić udziały we wspólnie ponoszonych kosztach lub wspólnie uzyskiwanych korzyściach?
- Jakie są zasady sprawiedliwego podziału?
Odpowiedzi na te pytania poszukiwano w oparciu o narzędzie coraz częściej stosowane w mikroekonomii, czyli teorię gier. Młodzież z zainteresowaniem słuchała, iż w oparciu o teorie gier możliwe jest ustalenie właściwego doboru koalicjanta w wyborach.
Kolejny wykład poprowadziła Dr Monika Grottel na temat: „Jak przywitać cesarza Japonii? O wpływie różnic kulturowych na budowanie relacji w biznesie międzynarodowym”. Moderatorem spotkania była dr Sylwia Machowska-Okrój. Agenda wykładu obejmowała zagadnienia:
- Znajomość zwyczajów, tradycji, sposobów komunikowania się i działania kontrahenta z zagranicy jako gwarancja owocnej współpracy w biznesie międzynarodowym.
- Różnice kulturowe stanowią kluczowy element strategii przedsiębiorstw działających na rynku międzynarodowym.
- Z czego wynikają różnice kulturowe w biznesie i czy w globalnym świecie mają one znaczenie?
- W jaki sposób poznać kulturę kraju, z którym chcemy nawiązać relacje biznesowe, jakie są typy kultur i ich charakterystyczne cechy?
Szczególne zainteresowanie młodzieży wzbudziła informacja, w jaki sposób powinno się traktować i przyjmować wizytówkę od uczestnika spotkania biznesowego. Tematy były bardzo interesujące, choć przyznać należy, że też nie były łatwe. Jednak bezdyskusyjnie stwierdzić należy, że wzbogaciły wiedzę młodzieży. Bardzo dziękujemy za umożliwienie naszym uczniom udziału w tych spotkaniach.